Reklama

Oblany egzamin z równości

Oblany egzamin z równości

18.05.2020
Czyta się kilka minut
P

Polska jest homofobicznym liderem w Uni Europejskiej – zajęła ostatnie miejsce w rankingu ILGA-Europe, który mierzy poziom równouprawnienia osób LGBT+.

Wynik opracowywany jest na podstawie analizy prawodawstwa w konkretnych krajach oraz praktyki stosowania w nich prawa w sześciu kategoriach: równość i zakaz dyskryminacji, rodzina, wolność zgromadzeń, zrzeszania i ekspresji, przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści, uzgadnianie płci i integralność cielesna oraz prawo do azylu. Wynik podawany jest w procentach: równościowym liderem po raz czwarty została Malta (89 proc.), za nią znalazły się Belgia i Luksemburg (73 proc.) oraz Dania i Norwegia (68 proc.). Polska: 16 proc. Jest jeszcze gorzej niż w latach poprzednich, gdy zajmowaliśmy miejsce przedostatnie.

Ale fatalny wynik nie jest zaskoczeniem – odzwierciedla rzeczywistość. „Strefy wolne od LGBT”, homofobiczne wypowiedzi polityków, pełne kłamstw i manipulacji materiały w telewizji publicznej (jak m.in. „Inwazja”), bezprawne zakazy organizacji marszów równości (jak w Rzeszowie), spisywanie przez policję uczestników tych marszów za flagę czy koszulki z tęczowym orłem, zatrzymanie Elżbiety Podleśnej w związku z wizerunkiem tęczowej Maryi, pobicia na pierwszym marszu równości w Białymstoku.

Tendencja spadkowa jest, niestety, także ogólnoeuropejska: według rankingu w blisko połowie badanych krajów odnotowano brak pozytywnych zmian pod względem równouprawnienia osób LGBT+. ©℗

Czytaj także: Żebyś to w sobie podważała - rozmowa z Martą, katoliczką i lesbijką

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka, redaktorka wydania internetowego „Tygodnika Powszechnego”. Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureatka IV edycji Stypendium im. Leopolda Ungera dla...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Czy zatem ta sławna publikacja podniosła czy też obniżyła naszą pozycję w rankingu ?

nie tylko osoby LGBT nie są równe wobec prawa w Polsce. Te nierówności dotyczą wszystkich zwykłych obywateli. Jak Pani wynajmie architekta, aby zrobił Pani projekt luksusowego domu i po skończonej robocie mu nie zapłaci, mówiąc "idź pan z tym do sądu", to zostanie Pani potraktowana jako złodziejka i odpowie za to karnie. Jak Pani wręczy łapówkę 50000, to CBA Panią zgarnie. Jak Pani będzie jednak szefem PiSu, to nikt z tzw wymiaru sprawiedliwości nawet Pani nie przesłucha. Jak nauczyciel okaże się pedofilem, a zatrudniający go dyrektor szkoły będzie to tuszował i wystawi mu świetne referencje, by biedak znalazł sobie nową pracę w innym mieście, bo w starym rodzice ofiar na niego dybią, to obaj trafią za kratki na długie. Ale jak nauczycielem będzie katolicki ksiądz a dyrektorem biskup, to polski wymiar niesprawiedliwości nie tknie ich przez długie lata, aby sprawa się przedawniła. Są równi i równiejsi.

A jeśli będzie pan zamożnym rezydentem zamieszkanym w mieście Sopot to może pan bezkarnie ( przepraszam za wulgaryzm ) bzykać trzynastolatki i nie będzie w tym panu przeszkadzała trójmiejska prokuratura ani walczące z rządem PiS pomorskie sądy.

Oberprokurator Ziobro nie zrobił nic w sprawie sopockiej mafii pedofilskiej.

Trójmiejskie sądy są - tak jak sobie życzą obywatele naszego kraju - niezależne i sądzą tak jak widać na załączonym obrazku. Przecież pan jest przeciwnikiem, podobnie jak i sami sędziowie, dyscyplinowania sędziów. Zgadłem ?

Mam nadzieję, że jak najdłużej utrzymamy tę pozycję w rankingu tej organizacji LGBT . Kolejny fantastyczny tekst Pani Burdy !
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]