Reklama

Ładowanie...

Oaza

22.02.2016
Czyta się kilka minut
Stuk kieliszków – oto sygnał, znak i kod ludu polskiego.
Fot. Grażyna Makara
Stanisław Mancewicz / Fot. Grażyna Makara
G

Gdy tak próbujemy definiować i racjonalizować, gdy błąkamy się po pustyniach niejasnych koncepcji, gdy przewidywania ich finiszu widzą się nam raz strasznie, raz groteskowo, wypada choćby na chwilę wejść do oazy, by tamże usiąść pod liściem palmy, która nie nam odbiła, i wdać się w rozmyślania.

Zważmy, że atrybuty towarzyszące siedzeniu i rozważaniu są w naszej tzw. „kulturze” kluczowe dla interpretacji: po co siedzimy, jak i gdzie, o czym rozmyślamy i w jakiej intencji. By rzec wprost, gdy rozmyślając trzymamy w dłoni kieliszek czystej, nasze rozmyślania są kompromitujące, zaś gdy kieliszka nie ma, nasze rozmyślania są prawidłowe, godne i cnotliwe. Ta szalenie prosta klasyfikacja ułatwia, ale i zasadniczo definiuje nasze intencje, obyczaj oraz motywy naszych rozmyślań w oczach opinii publicznej. Otóż, niewątpliwie opinia publiczna w pierwszej kolejności zwraca uwagę na...

4340

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]