Reklama

O proporcjach

O proporcjach

23.04.2017
Czyta się kilka minut
Czas rzec, że naszym głównym problemem jest zupełny brak talentu do zachowywania proporcji w każdej dziedzinie. Na nic tłumaczenia, że po prostu nie mieliśmy okazji, by ową umiejętność odziedziczyć, czy to po starożytnych Rzymianach, czy Grekach.
Z

Zdolność zachowania proporcji można było choćby spróbować przyswoić, ale tak jak nikt nie nauczył narodu śpiewać, tak nikt nigdy nam nie powiedział, że zachowania proporcjonalne do sytuacji to arcyważny element potrzebny do normalnego i zrównoważonego życia.

Proporcji żadnej nie ma w tutejszej sztuce, spożywaniu alkoholu, przeklinaniu dnia codziennego, wyzywaniu bliźnich, kształtowaniu krajobrazu, budowaniu domów oraz – oczywiście – w czynieniu polityki. Wszystko to uprawiamy nieproporcjonalnie, a efekty są wszędy widoczne. Przesada – oto w czym osiągnęliśmy mistrzostwo. Owa przesada takoż jest źródłem ogromnych i nieproporcjonalnych cierpień. Wodzem wiodącym lud na szczyt pozbawionej proporcji przesady jest rzecz jasna Gospodarz, ale nie tylko.

Oto weźmy przykład pierwszy z brzegu i niech będzie to sławne wezwanie do prokuratura dla byłego premiera kraju. Sprawa, w...

4153

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

...obejmuje tym samym wiekszą przestrzeń-np. terytorium Od Morza Do Morza. I jest to przecież forma ekspansji naszości na obcy świat, który w ten sposób oswojony, pozbywa się demona-Nieznanego.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]