Reklama

O nieprzyzwoitości

O nieprzyzwoitości

07.12.2003
Czyta się kilka minut
Śledzę toczącą się na łamach "TP" dyskusję o sprawie księgarni "Antyk" i obojętności wobec rozpowszechniania antysemickich publikacji. Pozostałabym w naiwnym przeświadczeniu, że "Antyk" jest zjawiskiem odosobnionym, a grono obrońców księgarni zaludnia egzotyczną niszę, do której człowiek nawet z odrobiną przyzwoitości i dobrego smaku nie zagląda, gdyby nie wizyta na warszawskich Targach Książki Historycznej (odwiedziłam je 27 listopada 2003 r.). Wśród wydawnictw znalazłam oficynę Von Borowiecky, zaś eksponowane miejsce wśród jej książek zajęło “100 kłamstw J. T. Grossa o żydowskich sąsiadach i Jedwabnem" Jerzego R. Nowaka.
T

Targi Książki Historycznej nie są małą imprezą dla specyficznego klienta, ale spotkaniem wydawców książek historycznych, aspirującym do pozycji największego w Polsce. Organizatorzy, wydawnictwo Bellona, nie są nowicjuszami, bo była to 12. edycja Targów, a przyznawana podczas nich nagroda, “Klio", ma już prestiż. Targom towarzyszą spotkania autorskie, dyskusje panelowe historyków (o ironio, w tym roku poświęcone m.in. zagadnieniom wypędzeń i prześladowań narodowościowych w latach 1939-47), projekcje filmów. O randze wydarzenia świadczą stoiska tak poważnych instytucji jak: PWN, PIW, Ossolineum, wydawnictwa uniwersyteckie, Biblioteka Narodowa, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych czy Wydawnictwo Sejmowe.

Można powiedzieć, że na targach - imprezie komercyjnej - nie wybiera się sąsiada, a organizator nie może cenzurować publikacji wystawców, tym bardziej...

2491

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]