Weekend z książką

Przed krakowianami kolejne targi książki. W formie innej niż np. te we Frankfurcie, ale za to pełne atrakcji dla czytelników. A to o nich przecież chodzi.

19.10.2003

Czyta się kilka minut

 /
/

Na rozpoczynającej się 23 października 7. edycji krakowskiej imprezy będzie około trzystu wystawców. Nieco mniej niż rok wcześniej. - Ale to i tak sukces - mówi Joanna Sułek, komisarz Targów - przy obecnej recesji większość imprez targowych w Polsce odnotowała spadek. Targi postrzegane są jako rodzaj reklamy, a wydatki na reklamę tnie się najpierw.

Polskie targi książki bardziej przypominają zbiorowe promocje niż imprezy takie, jak we Frankfurcie, Moskwie, Londynie i Chicago - wielkie spotkania wydawców nastawione przede wszystkim na transakcje prawami autorskimi. U nas chodzi raczej o spotkanie wydawcy z czytelnikiem, a hale wystawiennicze zmieniają się w wielką księgarnię. - Wysłaliśmy też jednak zaproszenia do agencji literackich - dodaje Joanna Sułek.

Akurat krakowska impreza ma wiele pomysłów na urozmaicenie formuły i program 7. Targów Książki w Krakowie prezentuje się, podobnie jak rok wcześniej, apetycznie. Wydawcy cenią sobie Targi takie, jakie są i w efekcie co roku odbywa się w Krakowie wielki festiwal książki, ku radości miłośników literatury. W zeszłym roku przyszło ich 20 tysięcy.

Poprzednio gościem honorowym były Węgry, w tym roku głównym bohaterem jest książka rosyjska. Będzie duże stoisko z kilkoma tysiącami rosyjskojęzycznych tytułów, a także płyty, m.in. niedostępne na rynku nagrania Bułata Okudżawy. Na miłośników rosyjskiej kultury czekają pokazy filmów z “Pancernikiem Potiomkinem" Eisensteina i “Lecą żurawie" Kałatozowa na czele, będą też koncerty muzyki rosyjskiej. A Wojewódzka Biblioteka Publiczna przygotowuje wykłady o literaturze rosyjskiej, z udziałem naukowców z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ.

Charakterystycznym obrazkiem z Targów są kolejki czytelników ustawiających się po autograf. W tym roku swoje tomy wierszy podpisywać będą Leszek Aleksander Moczulski, Józef Baran i Adam Ziemianin, Znak zapowiada rozmowę z Anną Świderkówną, a Trójmiejska Grupa Wydawnicza zaprosiła Stefana Chwina. W sobotę, u “Prószyńskiego i s-ki" pojawi się Katarzyna Grochola, a na stoisku wydawnictwa Czarne - Herta Muller, niemiecka pisarka pochodząca z rumuńskiego Banatu, autorka powieści “Sercątko". Czarne zaprosiło też Henryka Grynberga (właśnie ukazał się tom jego esejów “Monolog polsko-żydowski") oraz Tomasza Piątka, którego książka “Kilka nocy poza domem" ma być wkrótce ekranizowana. Nie zabraknie krakowian - Sławomira Mrożka, ks. Mieczysława Malińskiego, Michała Rożka (będzie podpisywał “Sekrety Krakowa" wydane przez Wydawnictwo WAM). Wydawnictwo Literatura przygotowuje spotkanie z Ludwikiem Jerzym Kernem. Młodsze i starsze czytelniczki będą mogły spotkać Joannę Chmielewską, Krystynę Siesicką i Wandę Chotomską.

Wyjątkowo dużo w programie dziennikarzy i reporterów - tematyka targów to nie tylko literatura piękna. Wydawnictwo Bosz zaprosiło Katarzynę Szymańską-Borginon, autorkę “W piżamie do Europy", korespondentów z Iraku Przemysława Marca i Jana Mikrutę, którzy opowiedzą o książce “Bagdad 67 dni", oraz Andrzeja Zauchę z jego reportażem o zamachu na Dubrowce “Moskwa, Nord-Ost". Przy stoisku “Rzeczpospolitej" o sztuce felietonu opowiedzą Maciej Łukasiewicz, Jan Skórzyński i Bronisław Wildstein. Przyjadą też Beata Pawlikowska (“Blondynka śpiewa w Ukajali") i Tomasz Lis (“Co się stało z Polską").

Będzie i coś dla ciała. Zgłodniali goście będą mogli na stoisku Wydawnictwa WAM spróbować wypieków siostry Anastazji, autorki słynnej już książki kucharskiej. Godzinę później Robert Makłowicz i Piotr Bikont będą podpisywać wydane przez Znak “Dialogi języka z podniebieniem".

- Targi mają być nie tylko imprezą o książce. Jeśli książka, muzyka, obraz czy film powstają ze wzajemnej inspiracji, chcielibyśmy to pokazać - mówi Joanna Sułek. Okazją jest wydawany właśnie przez Muzę album malarza Tomasza Sętowskiego, przedstawiciela realizmu magicznego, zatytułowany “Muzeum Wyobraźni". Promować go będzie czterodniowy happening, w czasie którego Sętowski będzie tworzył obraz. Ostatniego dnia dzieło zostanie zlicytowane, a dochód trafi do krakowskiego hospicjum.

Na swoją wystawę zaprasza też “TP": “Tygodnik Powszechny w ośmiu odsłonach" to plansze z ośmioma pierwszymi stronami pisma, od 1945 roku do czasów współczesnych, które prowadzą widza przez historię pisma i najnowszą historię Polski. Przypomniane będą m.in. numer z 1953 r., gdy władze zamknęły “Tygodnik", z 1978 o wyborze Papieża Polaka czy ten z czasu, gdy upadał komunizm. Pomiędzy planszami zaś - dokumenty i zdjęcia przybliżające tło tych wydarzeń.

“TP" wraz z kieleckim wydawnictwem Jedność i Muzeum Narodowym przygotował też spotkanie z Tadeuszem Borutą, malarzem i eseistą, który wydał właśnie “Szkołę patrzenia", zbiór esejów o arcydziełach malarstwa religijnego. Z autorem rozmawiać będą w targowy czwartek, 23 bm. o 16.30, w Głównym Gmachu muzeum, prof. Władysław Stróżewski, dominikanin o. Jan Andrzej Kłoczowski i benedyktyn o. Adam Kozłowski. W niedzielę 26 bm. o 10.00 w siedzibie Targów odbędzie się spotkanie z Małgorzatą Baranowską, autorką albumu “Posłaniec uczuć. Prywatna historia pocztówki", organizowane przez “TP" i wydawnictwo książkowe “Twój Styl".

Krakowskie targi to przede wszystkim przyjemność buszowania wśród książek, od albumów po beletrystykę, od “Słownika gwary uczniowskiej" wydawnictwa Europa, po “steampunkowy" komiks “V jak Vendetta" Alana Moore’a. W czasie Targów rozstrzygnięty zostanie konkurs im. Jana Długosza, gdzie o nagrodę rywalizują poważne dzieła naukowe oraz konkurs na książkę najlepszą edytorsko. Czternastu wydawców zaprasza na akcję “Lubię czytać" - wspólne czytanie, które poprowadzi Anna Dymna. Dla odprężenia można będzie pooglądać “Wilka i zająca". A co ważniejsze, sprawdzić, co nowego działo się przez rok na rynku wydawniczym. Oby nie dał się recesji.

Wejście na 7. Targi Książki w Krakowie 23-26 X codziennie od 10.00. We czwartek do 16.30, w piątek i sobotę do 17.00, w niedzielę - do 15.00.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”, dziennikarz, twórca i prowadzący Podkastu Tygodnika Powszechnego, twórca i wieloletni kierownik serwisu internetowego „Tygodnika” oraz działu „Nauka”. Zajmuje się tematyką społeczną, wpływem technologii… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 42/2003