Reklama

O czasie

O czasie

16.08.2011
Czyta się kilka minut
Na kolejowym bilecie wydrukowano informację, że pojedziemy daleko, bo aż 920 kilometrów. Wedle najpopularniejszego internetowego liczydła odległości drogowych, Kraków od Helu dzielą 674 kilometry. Interesująca różnica wynosi zatem 246 kilometrów.
C

Czy ów pociąg krąży i nie jedzie drogą najkrótszą? Odwiedza, dajmy na to, Wrocław? Gubi się w lasach kaszubskich, mylony wirującą strzałką kompasu obezwładnionego magnesem na lodówkę? Zygzakuje? Nie, jedzie na północ, banalnie i przez cały czas. Kieruje się prawidłowo od dołu ku Bałtykowi, z logicznymi odchyleniami, jak rzymska karawana bursztynowa. Wydaje się, że tory kolejowe mają mniej zakrętów niż szosa, ale najwyraźniej jest na odwrót. Zagadka.

Następna ciekawostka. Pociąg trasę tę pokonuje w siedemnaście godzin, wedle rozkładu. A zatem średnia szybkość, z jaką się porusza, wynosi nieco ponad 54 km/h. To prędkość skutera albo ambitnego kolarza. "The Rocket" - pierwsza serio lokomotywa świata, oparta na kotle wielopłomieniówkowym, skonstruowana przez braci Stephensonów w roku 1829 r., jechała 48 km/h, twierdzi Wikipedia. Rzecz jasna nie ciągnęła...

7620

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]