Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

O cudach Jana Pawła II inaczej

O cudach Jana Pawła II inaczej

21.10.2012
Czyta się kilka minut
Andreas Englisch (ur. 1963), niemiecki korespondent z Watykanu (od 1987 r. pracował w rzymskim biurze prasowym Springera, od 1992 r. nim kierował), nie jest dewotem.
O

Odznacza się znakomitym poczuciem humoru i pasją docierania do źródeł. Z niebywałą determinacją sprawdzał wieści o „wydarzeniach, które niektórzy nazywają nadprzyrodzonymi”, a które miały miejsce w obecności Jana Pawła II. Joaquín Navarro-Valls powiedział mu kiedyś: „Andreas, papież nie chce, abyś opowiadał lub pisał o tym, co tu widziałeś”. To o te właśnie wydarzenia chodziło. I Andreas obiecał, że nie piśnie słowa, dopóki Papież żyje. Dotrzymał obietnicy. Aż do teraz.

Jego książka nie jest klasyczną „księgą cudów”, raczej znakomitym reportażem o tropieniu prawdy, podróżach z kraju do kraju w pościgu za świadkami, o rozmowach z ważnymi monsignorami i całkiem zwykłymi księżmi, urzędnikami, policjantami itd. Pełno w niej znakomitych anegdotek, odtwarzających klimat tamtych dni. A cuda? Owszem jest tam i o cudach... Są ludzie, którzy po prostu wiedzą, że żadnych cudów nie ma. Trudno. Ale chociaż wiara w cudowne wydarzenia z życia Jana Pawła II do zbawienia nie jest potrzebna, im także polecam książkę Englischa. Nie dla cudów, ale dla zobaczenia osoby Jana Pawła II oczyma dziennikarza. Autor nie portretuje Papieża na klęczkach. Jeśli, to raczej w biegu. Portretuje człowieka.

Andreas Englisch, Uzdrowiciel Jan Paweł II, przeł. Paulina Filippi-Lechowska, Kraków 2012, Wydawnictwo WAM – Księża Jezuici.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Urodził się 25 lipca 1934 r. w Warszawie. Gdy miał osiemnaście lat, wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. Po kilku latach otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował filozofię na Katolickim...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]