Reklama

Nowy hak na bakterie

Nowy hak na bakterie

17.12.2019
Czyta się kilka minut
Odporność bakterii na antybiotyki, a nawet całe ich klasy, to potężny problem dla medycyny.
S

Szczególne trudności dotyczą bakterii Gram-ujemnych, które w przeciwieństwie do Gram-dodatnich posiadają podwójną błonę komórkową, a więc dwie bariery do pokonania przez antybiotyki. W błonie zewnętrznej zakotwiczony jest zespół białek, które utrudniają przenikanie cząsteczek, a czasem bakterie mają nawet zdolność ich wypompowywania. W tym tygodniu aż trzy grupy badawcze donoszą o próbach ataku na ten właśnie punkt obrony mikrobów. Pierwszy zespół stworzył darobaktynę, antybiotyk, który, łącząc się z białkami błonowymi, niszczy ich strukturę, co prowadzi do śmierci bakterii. Pozostałe dwa eksperymenty sprawdzały skuteczność antybiotyków o nazwach murepavadin i MRL-494. Wymienione środki działają na podobnej zasadzie co darobaktyna, zaburzając prawidłowe funkcjonowanie zewnętrznej błony bakteryjnej. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]