Wojny genów

Cząsteczka DNA odpowiada nie tylko za informację genetyczną organizmu. Lepka i śmiercionośna, bywa wykorzystywana jako broń podczas starcia z patogenami.

Reklama

Wojny genów

Wojny genów

21.01.2019
Czyta się kilka minut
Cząsteczka DNA odpowiada nie tylko za informację genetyczną organizmu. Lepka i śmiercionośna, bywa wykorzystywana jako broń podczas starcia z patogenami.
W Indonezji: modliszka, siedząca na gałązce winorośli, zaczyna właśnie lunch. LESSY SEBASTIAN / SOLENT NEWS & PHOTO AGENCY / EAST NEWS
K

Któż nie słyszał o DNA. Ta helikalna cząsteczka, która niesie informację genetyczną, jest jak biochemiczna książka kucharska. Obecna w większości komórek organizmów żywych, zawiera przepisy, które mówią o tym, jak mają wyglądać białka – cząsteczki budujące wszystko, co żywe, i regulujące wiele życiowych procesów.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że DNA może znaleźć się poza komórką i również tam pełnić specjalne funkcje. Tak dzieje się podczas infekcji naszego organizmu przez bakterie. Wówczas materiał genetyczny staje się bronią, która wytaczana jest na fronty walki przez obie strony konfliktu – zarówno nasze ciało, jak i patogenne mikroorganizmy.

Na polu bitwy

Przyzwyczailiśmy się do tego, że materiał genetyczny znajduje się w jądrze komórkowym. Może być ono okrągłe, owalne albo wyglądać jak krótki sznurek koralików. Ostatni kształt obserwujemy u komórek...

10983

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]