Reklama

Ładowanie...

Nowe życie

04.03.2013
Czyta się kilka minut
„Dzieciństwo Jezusa” mówi o ustanawianiu wspólnoty: odgraniczaniu swoich od obcych, usuwaniu tego, co w pewnej wizji rzeczywistości się nie mieści.
H

Historia w „Dzieciństwie Jezusa”, najnowszej książce noblisty J.M. Coetzeego, jest niezwykle prosta. Starszy mężczyzna Simón i pięcioletni chłopiec David przybywają do nieznanej ziemi i muszą rozpocząć tam życie. Kim są? Niewiele o nich wiemy. Zanim pojawili się w nowym miejscu, przebywali w obozie, gdzie uczyli się języka hiszpańskiego i gdzie otrzymali także swoje nowe hiszpańskie imiona. Informacja o tym języku, walucie i tajemniczej nazwie miejsca, Novilla, to jedyne konkretne dane – nie na wiele się one zdają w morzu metafor, uogólnień i filozoficznych rozważań na temat cielesności i pożądania, pracy i zapłaty, idei i materii, liczb i czytania.
TYLKO „TUTAJ”
Surowa narracja Coetzeego dotyka spraw najbardziej źródłowych i podstawowych. Kiedy David z Simónem przybywają do nowych ludzi po nowe życie, wydaje się, że wszyscy na tych ziemiach pochodzą...

7610

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]