Reklama

Nowe życie

Nowe życie

06.09.2011
Czyta się kilka minut
Białostocka galeria Arsenał zaprasza w podróż na Wschód. Można tu oglądać prace artystów z Białorusi, Ukrainy i Mołdawii, ale także Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu. Powstał w ten sposób intrygujący przewodnik, mówiący wiele nie tylko o sztuce, ale i społeczeństwach tego regionu.
P

Podróż na Wschód", jak zaznacza współtwórczyni wystawy Anna Łazar, nie mówi wprost o doświadczeniu systemu totalitarnego czy o problemach wynikających z transformacji systemowej, lecz przede wszystkim dotyczy "komunikacji, porozumienia i miłości". Udało się pokazać w Białymstoku wielce zróżnicowany obraz tamtejszej sztuki, w której jest miejsce zarówno na bardzo osobiste narracje, jak i na prace o zdecydowanie politycznym wymiarze. One też niejednokrotnie przykuwają uwagę.

Pomnik lat 90.

Polityczny kontekst wielu dzieł nie powinien dziwić. Wśród krajów Partnerstwa Wschodniego jest przecież Białoruś pod dyktatorskimi rządami Łukaszenki czy autorytarny Azerbejdżan. W minionej dekadzie na Wschodzie miały miejsce - z różnym skutkiem - rewolucje, artyści zaś mniej lub bardziej bezpośrednio reagują na te wydarzenia. Ormiańska grupa...

9296

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]