Reklama

Nowe szaty Ewangelii

Nowe szaty Ewangelii

23.03.2003
Czyta się kilka minut
Anna Wierzbicka proponuje interpretację Nowego Testamentu za pomocą sześćdziesięciu prostych i uniwersalnych pojęć. Czas pokaże, czy jej książka zainicjuje nową debatę teologiczną.
G

Gdy po ukazaniu się „What Did Jesus Mean?” pytałem Annę Wierzbicką, jak to się stało, że nagle zainteresowała się znaczeniem słów Jezusa, usłyszałem taką odpowiedź: „To niezupełnie tak. Zagadnieniem języka religii w ogóle, a sensem słów Jezusa w szczególności, interesuję się od dobrych 30 lat. W roku 1971, jeszcze przed wyjazdem z Polski, spróbowałam wyjaśnić sobie, co tak naprawdę znaczy modlitwa »Ojcze nasz«. Napisałam więc na ten temat artykuł, który posłałam do »Tygodnika Powszechnego«. Jerzy Turowicz przyjął tekst do druku. Artykuł był już po korektach, gdy wrócił z Rzymu ks. Bardecki i złapał się za głowę, sądząc, że to jakieś herezje - i korekty poszły na przemiał. Muszę przyznać, że patrząc na to z perspektywy prawie 30 lat, wdzięczna jestem Opatrzności Bożej za interwencję, bo widzę, że moja ówczesna analiza była ogromnie niedojrzała”.

Przywołałem dłuższy fragment z...

8601

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]