Reklama

Nowe szanse, kruche fundamenty

Nowe szanse, kruche fundamenty

13.11.2005
Czyta się kilka minut
Jeszcze pięć lat temu rozwój stosunków polsko-niemieckich opisywany był w jasnych kolorach. Nowe relacje między Polską a Niemcami idealizowano jako modelowe przezwyciężenie historycznych antagonizmów. Dzisiaj polityczni komentatorzy popadają w inną, wręcz depresyjną skrajność.
-

---ramka 386051|prawo|1---Wyniki jesiennych wyborów w Polsce i w Niemczech oraz trudności z budowaniem rządu w obu krajach pogłębiły obawy przed ochłodzeniem relacji Warszawa-Berlin. W Polsce większość publicystów nie ukrywa rozczarowania faktem, iż w Berlinie socjaldemokraci pozostaną przy władzy, a za politykę zagraniczną odpowiadać będzie w następnych latach Frank-Walter Steinmeier, najbliższy współpracownik odchodzącego kanclerza Schrödera. W Niemczech zaś z niepokojem przyjęto zwycięstwo braci Kaczyńskich, których krytyczne wobec Niemców wypowiedzi interpretowano jako zapowiedź nowego kryzysu w relacjach dwustronnych. Wielu Niemców obawia się, że pod rządami Kaczyńskich Polska oddali się nie tylko od Berlina, ale także od głównego nurtu w Unii Europejskiej.

Postarajmy się jednak uwolnić od katastroficznych analiz, spojrzeć trzeźwo na ostatnie lata i...

14274

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]