Reklama

Nowe podejście, nowe otwarcie

Nowe podejście, nowe otwarcie

22.09.2009
Czyta się kilka minut
Hasło "zmiany", którą w kampanii wyborczej deklarował Barack Obama, nabrało konkretnego kształtu w Europie: Amerykanie rezygnują z budowy tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach. Co teraz?
P

Po miesiącach namysłów Waszyngton zdecydował się na nowe podejście do kwestii globalnego systemu obrony przeciwrakietowej. Zmiana polega na rezygnacji z budowy w Polsce stałej wyrzutni tzw. antyrakiet (które mogłyby zestrzeliwać pociski lecące z Bliskiego Wschodu w stronę wschodniego wybrzeża USA); nie powstanie też stacja radarowa w Czechach. Zamiast tego do 2015 r. w Europie mają zostać rozmieszczone mobilne systemy przeciwrakietowe typu SM-3, przeznaczone do zestrzeliwania rakiet krótkiego i średniego zasięgu.

Nowe podejście kładzie większy nacisk na integrację amerykańskiego systemu (dla którego oparciem jest dziś flota okrętów) z istniejącymi już sojuszniczymi systemami przeciwrakietowymi - nie tylko w Europie, ale też na Bliskim oraz Dalekim Wschodzie (np. Izraela i Japonii oraz Korei Południowej). Z tego powodu bardziej niż tarczę, nowy system...

10306

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]