Reklama

Ładowanie...

Nowe podejście, nowe otwarcie

22.09.2009
Czyta się kilka minut
Hasło "zmiany", którą w kampanii wyborczej deklarował Barack Obama, nabrało konkretnego kształtu w Europie: Amerykanie rezygnują z budowy tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach. Co teraz?
P

Po miesiącach namysłów Waszyngton zdecydował się na nowe podejście do kwestii globalnego systemu obrony przeciwrakietowej. Zmiana polega na rezygnacji z budowy w Polsce stałej wyrzutni tzw. antyrakiet (które mogłyby zestrzeliwać pociski lecące z Bliskiego Wschodu w stronę wschodniego wybrzeża USA); nie powstanie też stacja radarowa w Czechach. Zamiast tego do 2015 r. w Europie mają zostać rozmieszczone mobilne systemy przeciwrakietowe typu SM-3, przeznaczone do zestrzeliwania rakiet krótkiego i średniego zasięgu.

Nowe podejście kładzie większy nacisk na integrację amerykańskiego systemu (dla którego oparciem jest dziś flota okrętów) z istniejącymi już sojuszniczymi systemami przeciwrakietowymi - nie tylko w Europie, ale też na Bliskim oraz Dalekim Wschodzie (np. Izraela i Japonii oraz Korei Południowej). Z tego powodu bardziej niż tarczę, nowy system...

10306

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]