Nim nadeszła katastrofa budowlana

Na pozór tropienie czegoś, co od ośmiuset lat stoi na swoim miejscu, jest nudne. Tym bardziej że nie chodzi o zamczyska przywodzące na myśl ekranizację Tolkienowskiej trylogii. Często to detale, fragmenty, czasem niezgrabne, ale najwcześniejsze.
Romanizm to pierwsza w Polsce architektura murowana. Przyszła do nas z Zachodu (zadając kłam twierdzeniu, że od Niemców to nigdy nic dobrego...), w dodatku spóźniona - gdy we Francji stało już opactwo Cluny, arcydzieło epoki, nasi przodkowie dopiero uczyli się porządnie obrabiać kamienne ciosy. Wejście w krąg kultury chrześcijańskiej oznaczało też dla państwa Polan wejście w krąg sztuki i architektury Zachodu.
Kościoły romańskie mówią swoim językiem - zwykle drobnymi znakami i aluzjami, ale wielkie bazyliki, jak monumentalna archikolegiata w Tumie pod Łęczycą, całe były kamiennym kodem ideału średniowiecznego społeczeństwa....
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
298,80 zł 99 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]