Reklama

Nim nadeszła katastrofa budowlana

Nim nadeszła katastrofa budowlana

31.07.2006
Czyta się kilka minut
Brak czasu i środków na wyjazd do Cluny, Akwizgranu czy Rzymu? W Wąchocku też jest pięknie.
Strzelno, rotunda św. Prokopa z XII w. - fot. Małgorzata Fugiel i Michał Kuźmiński / www.albumromanski.prv.pl
N

Na pozór tropienie czegoś, co od ośmiuset lat stoi na swoim miejscu, jest nudne. Tym bardziej że nie chodzi o zamczyska przywodzące na myśl ekranizację Tolkienowskiej trylogii. Często to detale, fragmenty, czasem niezgrabne, ale najwcześniejsze.

Romanizm to pierwsza w Polsce architektura murowana. Przyszła do nas z Zachodu (zadając kłam twierdzeniu, że od Niemców to nigdy nic dobrego...), w dodatku spóźniona - gdy we Francji stało już opactwo Cluny, arcydzieło epoki, nasi przodkowie dopiero uczyli się porządnie obrabiać kamienne ciosy. Wejście w krąg kultury chrześcijańskiej oznaczało też dla państwa Polan wejście w krąg sztuki i architektury Zachodu.

Kościoły romańskie mówią swoim językiem - zwykle drobnymi znakami i aluzjami, ale wielkie bazyliki, jak monumentalna archikolegiata w Tumie pod Łęczycą, całe były kamiennym kodem ideału...

13790

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]