Reklama

(Nie)widzialna Europa (PL)

(Nie)widzialna Europa (PL)

07.09.2011
Czyta się kilka minut
DUBRAVKA UGREŠIĆ: Europa cierpi z powodu gigantycznych nierówności genderowych, które przejawiają się wszędzie - na rynku pracy, w wysokości wynagrodzeń i w podziale władzy. Rozmawiał Grzegorz Jankowicz
G

Grzegorz Jankowicz: Mityczna opowieść o Europie porwanej przez Zeusa zawiera wiele elementów, które wskazują na jej maskulinistyczny charakter. Oto Kadmos, brat Europy, na polecenie ojca wyrusza na poszukiwanie siostry. Najpierw udaje się do delfickiej wyroczni, która radzi mu, by zapomniał o Europie, znalazł jałówkę, a następnie pędził ją przed sobą tak długo, aż ta padnie ze zmęczenia. W tym miejscu ma założyć miasto Teby. W źródłowej dla kultury europejskiej opowieści znajdujemy zatem uprowadzoną kobietę i zamęczone na śmierć zwierzę. Niezbyt optymistyczny początek.

Dubravka Ugrešić: Zgoda, początek nie był nazbyt optymistyczny. Wydaje mi się jednak, że grecka mitologia traktuje kwestie genderowe w uczciwszy sposób niż np. Biblia.

W swym komentarzu do mitu o Europie Denis de Rouge­mont zauważył, że Kadmos,...

16712

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]