Reklama

(Nie)widzialna Europa (PL)

(Nie)widzialna Europa (PL)

07.09.2011
Czyta się kilka minut
DUBRAVKA UGREŠIĆ: Europa cierpi z powodu gigantycznych nierówności genderowych, które przejawiają się wszędzie - na rynku pracy, w wysokości wynagrodzeń i w podziale władzy. Rozmawiał Grzegorz Jankowicz
G

Grzegorz Jankowicz: Mityczna opowieść o Europie porwanej przez Zeusa zawiera wiele elementów, które wskazują na jej maskulinistyczny charakter. Oto Kadmos, brat Europy, na polecenie ojca wyrusza na poszukiwanie siostry. Najpierw udaje się do delfickiej wyroczni, która radzi mu, by zapomniał o Europie, znalazł jałówkę, a następnie pędził ją przed sobą tak długo, aż ta padnie ze zmęczenia. W tym miejscu ma założyć miasto Teby. W źródłowej dla kultury europejskiej opowieści znajdujemy zatem uprowadzoną kobietę i zamęczone na śmierć zwierzę. Niezbyt optymistyczny początek.

Dubravka Ugrešić: Zgoda, początek nie był nazbyt optymistyczny. Wydaje mi się jednak, że grecka mitologia traktuje kwestie genderowe w uczciwszy sposób niż np. Biblia.

W swym komentarzu do mitu o Europie Denis de Rouge­mont zauważył, że Kadmos,...

16712

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]