Reklama

Niespełnione zobowiązanie

Niespełnione zobowiązanie

05.01.2003
Czyta się kilka minut
Mało kto, na szczęście, pamięta, że kiedyś papieskie orędzia wzywały do (świętej, oczywiście) wojny. Dziś każde orędzie papieskie może być tylko orędziem pokoju. Mimo iż wobec takich zjawisk, jak nieludzkie dyktatury, zagrożenie nuklearne i bakteriologiczne czy terroryzm, wojna nadal wydaje się być jedynym skutecznym środkiem obrony ludzkości.
P

Papieskie Orędzia na Światowy Dzień Pokoju, ogłaszane od 1968 r., uporczywie zaprzeczają tezie, że za pomocą wojny można rozwiązać jakiekolwiek problemy ludzkości. Będące często reakcją na aktualne, dramatyczne wydarzenia, układają się w kolejne rozdziały wielkiego traktatu nauki Kościoła o pokoju. Kiedy się przegląda tematykę Orędzi z lat ubiegłych, łatwo spostrzec, że wszystkie rozwijane w nich idee znalazły się już w encyklice Jana XXIII „Pacem in terris” (ogłoszonej 11 kwietnia 1963). Które w tym czasie się sprawdziły? Jaki plon przyniosło 40 lat powtarzania przez Kościół, że „pokój jest możliwy” (Orędzie na rok 2000)? Tegoroczny dokument Jan Paweł II zatytułował: „Encyklika Pacem in terris - nieustanne zobowiązanie”. Czterdziestolecie ogłoszenia tamtego dokumentu skłoniło Papieża do obejmującego ten okres podsumowania.

Gorzki bilans
Encykliki Jana...

12923

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]