Reklama

Nierządnice świątyń

Nierządnice świątyń

01.08.2004
Czyta się kilka minut
Ozeasz, wznosząc skargę przeciwko mieszkańcom kraju (Oz 4, 1) w imieniu Jahwe, daje niedwuznaczne świadectwo, kto ponosi odpowiedzialność za upadek narodu: Jednak niech nikt nie oskarża i niech nikt nie gani [ludu]! Ku tobie, kapłanie, zwraca się moje oskarżenie! Upadasz w dzień i w nocy, a razem z tobą upada też prorok. To ty przynosisz zgubę swemu narodowi! (4, 4n).
T

To kapłani, sprzeniewierzając się swojej misji, uniemożliwiają ludowi życie w wierności Bogu. Mówi Jahwe przez proroka: “Im bardziej rosło ich znaczenie, tym bardziej grzeszyli przeciwko mnie i sławę swoją zamienili w hańbę!" (4, 7). Tym razem - inaczej niż w trzech pierwszych rozdziałach Księgi - ziemia nie stoi po stronie upadłego ludu, lecz Jahwe. Ziemia opłakuje upadek swych mieszkańców: “Dlatego ziemia okryje się żałobą, a wszystko, co ją zamieszkuje, wymrze (wraz z dzikim zwierzem i ptactwem powietrznym; a nawet ryby morskie wyginą)" (4, 3). Hebrajskie słowo bl, przełożone tu jako “okryć się żałobą", ma także inne konotacje. Może oznaczać: “wyschnąć", “uschnąć", ale także można nim określić kobietę niezdolną już do urodzenia dziecka.

W słowie proroka przeciw kapłanom pojawia się opis nagannego postępowania ludu. W tym - kultycznym - kontekście wspomina...

3627

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]