Reklama

Niepodległość na wyciągnięcie ręki

Niepodległość na wyciągnięcie ręki

24.05.2011
Czyta się kilka minut
Sean Connery - i nie tylko on - ma powody do radości: po niedawnych wyborach do lokalnego parlamentu w Edynburgu, wygranych z dużą przewagą przez Szkocką Partię Narodową, kwestia niepodległości Szkocji przestaje być czysto akademicka.
Sean Connery na kongresie Szkockiej Partii Narodowej. Edynburg, 26 kwietnia 1999 r. / fot. Mc Pherson Colin / Sygma / Corbis
O

Oczekiwania i nadzieje wielu Szkotów powoli zaczynają się spełniać. Oczywiście za wcześnie mówić, czy i kiedy na mapie Europy pojawi się nowe państwo. Ale nie sposób dzisiaj dowodzić, iż jest to wykluczone.

Najsłynniejszy ze szkockich nacjonalistów - wybitny aktor, sir Sean Connery - po poprzednich wyborach w Szkocji, w 2007 r., tak pisał na łamach dziennika "Scottish Sunday Express": "Co do perspektyw Szkocji, zawsze byłem pełen nadziei. A teraz bardziej niż kiedykolwiek wierzę, że niepodległość i równe prawa dla Szkocji są na wyciągnięcie ręki". Dzisiejszy triumf Szkockiej Partii Narodowej (SNP)sprawia, że 80-letni Connery swe nadzieje konkretyzuje: teraz jest przekonany, że Szkocja stanie się suwerenna jeszcze za jego życia.

Aktor, który z przyczyn przede wszystkim podatkowych mieszka na Bahamach, zapowiada, że jeśli Szkocja opuści...

9172

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]