Reklama

Ładowanie...

Niekończąca się opowieść

20.03.2006
Czyta się kilka minut
Spektakl Jana Englerta pokazuje "Juliusza Cezara jako uniwersalny dramat polityczny, opisujący mechanizmy władzy od starożytnego Rzymu po czasy współczesne.
B

Bohaterowie noszą białe koszule, krawaty i marynarki. Przemówienie Antoniusza transmitowane jest przez telewizję i tą drogą dociera do pubów, centrów handlowych, mieszkań. Potyczki słowne rywalizujących stron przybierają postać debaty politycznej. Brutus i Kasjusz śledzą przebieg bitwy na ekranach w telewizyjnym studiu. Bitwa to uliczne zamieszki z udziałem policji i wojska - takie, jakie często relacjonują serwisy informacyjne...

Szukając dla opisanej przez Szekspira historii współczesnych odpowiedników, Englert stara się ukazać jej uniwersalny charakter. Zadanie z pozoru łatwe: rzymski pałac zmienił się co prawda w willę z basenem, ale przecież luksus władzy jest ten sam. Choć politycy nie zwracają się dziś do tłumu z trybun, tylko za pośrednictwem kamer, jednak kierują się tymi samymi zasadami bezwzględnej manipulacji. Szekspir opisuje naszą współczesność...

3721

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]