Reklama

Nie wstydzi się Ewangelii

Nie wstydzi się Ewangelii

22.08.2004
Czyta się kilka minut
Podejrzewam, że ks. Michał czytywał w młodości Trylogię - i że bardzo się tą lekturą przejął. Czytam wywiad z nim i odkrywam szlachetność (i szlachectwo ducha, nie tylko urodzenia) Skrzetuskiego, odwagę Kmicica, gotowość do ponoszenia ofiar dla słusznej sprawy Wołodyjowskiego, wreszcie... pewnego rodzaju gadatliwość i dowcip pana Zagłoby.
"

"Nie wstydzę się Ewangelii" jest bowiem zapisem rozmowy bardzo potoczystej i pełnej dygresji. Turnau to rozmówca dociekliwy i skrupulatny: ocala każdą anegdotę (nawet taką nie na temat) i chce wiedzieć o Czajkowskim jak najwięcej. No i “wypuszcza" księdza Michała, prowokuje go do zwierzeń (na przykład: “Powtórz, co mi mówiłeś o wujku", “Powiedz o tej amazonce, o której mi kiedyś opowiadałeś", “Opowiedz o..." itp.) - a ten dość łatwo daje się uprosić. Gawędziarzem zaś jest znakomitym... Facecjonistą niezrównanym: ,,Gdyby rozerwał się worek moich wspomnień (włącznie z anegdotami o kolegach, z których większość to dzisiaj biskupi, na czele z Księdzem Prymasem), to papieru by nie starczyło...".

Rozmowa-aperitif

Rozmowa dwóch starych przyjaciół-teologów (księdza - profesora i świeckiego - magistra) to nie tylko zapis interesującej...

9870

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]