Reklama

Nie tylko należą, oni są Kościołem

Nie tylko należą, oni są Kościołem

22.07.2013
Czyta się kilka minut
Klerykalna struktura jest skuteczna i na ogół ją lubimy: my, księża i katolicy świeccy. Od tego są księża... więc kłopot z głowy.
W

W przykrej transmisji z wizyty przedstawicieli kurii w Jasienicy uderzył mnie jeden szczegół. Kiedy proboszcz, ks. Lemański chciał, by rozmowę na temat przyszłości jego i parafii odbyć w obecności rady parafialnej, z którą sprawy parafii zawsze zwykł omawiać, usłyszał, że już żadnej rady parafialnej nie ma, bo z chwilą zwolnienia proboszcza rada, z mocy prawa, przestaje istnieć.
W czasie Soboru i po jego zakończeniu żywa była debata o miejscu świeckich w Kościele. Od tego czasu ukazało się wiele dokumentów i opracowań na ten temat. Synod Biskupów, poświęcony „powołaniu i misji świeckich w Kościele i świecie dwadzieścia lat po Soborze Watykańskim II”, zaowocował adhortacją Jana Pawła II „Christifideles laici” (1987). Powstała Papieska Rada ds. Świeckich w Watykanie oraz parafialne rady duszpasterskie i ekonomiczne.
Świeccy... Jeszcze Pius XII głosił, że „...

4554

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]