Reklama

Nie ruszać, ale badać

Nie ruszać, ale badać

18.08.2009
Czyta się kilka minut
Prof. Zygfryd Witkiewicz: Szacuje się, że utylizacja broni chemicznej jest dziesięciokrotnie droższa od jej wyprodukowania. To gigantyczne przedsięwzięcie logistyczne. I szalenie niebezpieczne. / rozmawiał Tomasz Słomczyński
T

Tomasz Słomczyński: Wyłowiona w styczniu 1997 r. substancja trafiła do Pana laboratorium. Czym poparzyli się rybacy?

Prof. Zygfryd Witkiewicz: Przypominająca glinę bryła zawierała wewnątrz dużo iperytu. Oprócz tego odkryliśmy tam około 50 związków chemicznych, z których niektóre mogą być bardziej toksyczne od samego iperytu.

Jak działa iperyt?

Jako bojowy środek trujący jest umieszczany w pociskach wyposażonych w zapalniki i materiał wybuchowy. Następuje eksplozja i z obudowy wydostaje się ciecz w postaci kropelek, mgły. Część odparowuje, krople padają na przedmioty i ludzi. W kontakcie ze skórą substancja ta wykazuje działanie parzące. Objawy zaczynają się pojawiać po kilku godzinach.

W Bałtyku znajdują się pociski, beczki, kontenery z iperytem. Jak może działać ten,...

4096

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]