Reklama

Nie mieszajcie w to Narutowicza

Nie mieszajcie w to Narutowicza

26.10.2010
Czyta się kilka minut
Mord w łódzkim biurze PiS, a wcześniej wybór Bronisława Komorowskiego na prezydenta oraz katastrofę pod Smoleńskiem porównuje się do sytuacji sprzed blisko 90 lat. To nadużycie i pułapka.
G

Gabriela Narutowicza wybiera na prezydenta Zgromadzenie Narodowe 9 grudnia 1922 r. Wybory są skomplikowane, kluby parlamentarne zgłaszają kilku kandydatów, trudno uzbierać większość. Narutowicza wystawia PSL "Wyzwolenie" - chłopska centrolewica. Zwycięża w piątym głosowaniu, wsparty przez PPS, centrowy PSL "Piast" i Blok Mniejszości Narodowych. Przegranym w wyborach jest hrabia Maurycy Zamoyski, kandydat Narodowej Demokracji.

Po wyborczej porażce prawica rozpętuje burzę - wybuchają manifestacje uliczne, zaczyna się prasowa nagonka. Wszystko, by nie dopuścić do zaprzysiężenia. Kochany przez prawicę gen. Józef Haller przemawia do tłumu, który zebrał się pod jego mieszkaniem: "W dniu dzisiejszym Polskę tę, o którą walczyliście, sponiewierano. Odruch wasz jest wskaźnikiem, iż oburzenie narodu, którego jesteście rzecznikiem, rośnie i wzbiera jak fala". Deklaracja...

5573

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]