Reklama

I plusy, i minusy

I plusy, i minusy

28.08.2006
Czyta się kilka minut
Biorąc pod uwagę emocje, jakie obudziłaby likwidacja gimnazjów, i narzędzia, jakie trzeba byłoby stworzyć, mogę powiedzieć jedno: absolutnie nie ruszać! I mam nadzieję, że nikt nie wpadnie na taki pomysł przynajmniej przez najbliższą dekadę. W strukturze szkolnictwa potrzeba spokoju - nawet liceów profilowanych nie powinno się drastycznie likwidować: jeśli nie będzie chętnych, same zanikną.
fot. KNA-Bild
A

ANNA MATEJA: - Od rozpoczęcia reformy edukacji minie pierwszego września siedem lat. Kiedy spodziewane jest zakończenie wprowadzania zmian?

ANNA RADZIWIŁŁ: - Jakie siedem lat?! Reformowanie szkoły rozpoczęło się, jak większość zmian w Polsce, w 1989 r., a tak naprawdę każda lekcja była i jest kolejną odsłoną reformowania edukacji.

Reforma uchwalona w 1998 r., którą rok później zaczęto wcielać w życie, zakładała zmianę struktury szkolnictwa - pojawiły się więc sześcioletnia szkoła podstawowa, trzyletnie gimnazjum, trzy- lub czteroletnia szkoła ponadgimnazjalna - a także zmianę programów, systemu zarządzania oświatą i wprowadzenie egzaminów zewnętrznych. Formalnie wszystko to się dokonało, ale edukacja z natury swojej nie jest sferą, w której precyzyjne określenie "tu zaszła zmiana" jest możliwe. W nowej strukturze szkolnictwa bez trudu można...

14270

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]