Reklama

Nie broń mnie, NBP-ie

Nie broń mnie, NBP-ie

20.01.2009
Czyta się kilka minut
Mój kolega pyta, czy NBP nie powinien podjąć interwencji w obronie złotego. Wielu zwolenników interwencji przyznaje, że ma kredyt mieszkaniowy we franku szwajcarskim. Rozumiem ich, bo sam wziąłem taki kredyt, ale jestem przeciw.
S

Spadku złotego nie spowodowały bowiem spekulacyjne działania międzynarodowych instytucji finansowych. Rozmaite banki czy fundusze, owszem, zarabiają na istniejącym trendzie. Być może - ale tego nikt nie potwierdził - okresowo wzmacniają go, rzucając na rynek dodatkowe ilości polskiej waluty, by więcej zarobić na sprzedanych w zeszłym roku opcjach walutowych. Na razie jednak wielkiej tragedii nie ma, podobne spadki były wcześniej. Od kwietnia 2002 r. w niecałe dwa lata cena euro wzrosła o ponad jedną trzecią - do 4,85 zł.

Trend ucieczki kapitału dotyczy nie tylko Polski, ale także innych tzw. rynków wschodzących. Zaangażowane sumy są zbyt wielkie, by mogło go powstrzymać 50 miliardów euro polskich rezerw walutowych. Obrona złotego skazana jest z góry na niepowodzenie - Polska zubożałaby o parę miliardów euro, a spekulanci o tyleż by się wzbogacili.

...
1297

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]