Reklama

Nie bijąc się w piersi

Nie bijąc się w piersi

30.01.2006
Czyta się kilka minut
Autorzy książki "Pamięć. Historia Żydów polskich przed, w czasie i po Zagładzie pragną się odnieść do recenzji pani Barbary Toruńczyk Przeoczona tradycja ("TP nr 5/06).
W

Wydaje się, że oskarżenia pani Toruńczyk o pominięcie przez nas w książce kilku ważnych nazwisk (chodzi głównie o dr. Marka Edelmana), oparte są na nieporozumieniu. Dotyczy ono założeń metodycznych naszej książki. Nie jest ona podręcznikiem szkolnym w klasycznym rozumieniu tego słowa, lecz lekturą historyczną, popularnym kompendium dla ucznia i nauczyciela, który nic lub niewiele wie o Holokauście. A takich jest większość. To partnerskie wprowadzenie do tematu dotąd u nas na szerszą skalę nieuprawianego, w przededniu planowanego włączenia go do curriculum szkolnego.

Biorąc pod uwagę społeczne zadania takiego tekstu tu i teraz, bezwzględny priorytet daliśmy przedstawieniom ciągów historycznych i sytuacji, a także ich otoczeniu politycznemu i moralnemu, sposobowi spełniania się wydarzeń historycznych. Rozdziały wstępne i rozdział końcowy stanowią w tym zamyśle...

3131

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]