Reklama

Nawias, znak zapytania, dwukropek

Nawias, znak zapytania, dwukropek

25.12.2005
Czyta się kilka minut
1

1. Ironiczne epitafium, które Wisława Szymborska napisała niegdyś samej sobie, zamknięte zapadającym w pamięć apelem "Przechodniu, wyjmij z teczki mózg elektronowy / i nad losem Szymborskiej podumaj przez chwilę" (dzisiaj, choćby ze względu na motyw zastąpienia ludzkiego myślenia przez maszynę, bardziej zastanawiającym niż przed laty) - otwiera zdanie: "Tu leży staroświecka jak przecinek / autorka paru wierszy".

Spyta ktoś niedowierzająco: czy przecinek może być staroświecki? Czy może być znakiem staroświeckości? Odpowiem krótko: sam w sobie wspomniany znak zapewne nie podlega przywołanemu określeniu ani innym - podobnym czy przeciwstawnym. Niewątpliwe jest jednak to, że w pewnych warunkach, w pewnej sytuacji literackiej, posługiwanie się nim (szerzej zaś: wszelkimi znakami interpunkcyjnymi) mogło być odbierane jako przejaw poetyckiego...

11880

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]