Reklama

Nawarzyliśmy piwa

Nawarzyliśmy piwa

21.08.2006
Czyta się kilka minut
Przed trzema laty (zob. "TP nr 29/03) należałam do tych obserwatorów stosunków polsko-niemieckich, którzy ostrzegali przed spustoszeniem, jakie może w nich uczynić projekt wzniesienia przez Erikę Steinbach Centrum Przeciw Wypędzeniom w Berlinie. Przed rokiem, widząc, jak w polskiej kampanii wyborczej coraz brutalniej posługiwano się Steinbach jako straszakiem (i to bez świadomości, że Centrum w Berlinie najprawdopodobniej powstanie, a w przypadku zwycięstwa Angeli Merkel może je wesprzeć rząd RFN), proponowałam, by do chwili otwarcia pilotażowej wystawy w berlińskim Kronprinzenpalais konsekwentnie ignorować cyniczną inicjatywę przewodniczącej Związku Wypędzonych. Byłam zdania, że polscy historycy i muzealnicy nie powinni przy jej realizacji współpracować, a dialog mogą podjąć dopiero w przypadku, jeżeli wystawa się obroni.
T

Tymczasem, o dziwo, to nie wystawa "Wymuszone drogi", ale histeryczna i skrajnie nieodpowiedzialna reakcja na nią polskich władz stała się problemem politycznym. Bo wystawa w Kronprinzenpalais zasługuje na to, by ją potraktować poważnie, niezależnie od tego, jak krytycznie oceniamy motywacje Steinbach. Argumentami za tym są - obok troski o dobro stosunków polsko--niemieckich - zalety i wady ekspozycji, a przede wszystkim: mnóstwo oglądających ją ludzi.

Na ogół poprawnie...

Ekspozycyjnie wystawa jest bardzo skromna. To praktycznie rozpisana na ścianach broszura informacyjna o, zaprezentowanych chronologicznie, dziewięciu wybranych przykładach przymusowych przesiedleń i wypędzeń ludności w XX wieku, poczynając od ludobójstwa Ormian w latach 1915-16 aż po "czystki etniczne" lat 90. ubiegłego wieku w Bośni i Hercegowinie. Tekstowi...

6298

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]