Reklama

Nasze życzenia się spełnią

Nasze życzenia się spełnią

24.12.2018
Czyta się kilka minut
Václav Havel miał kiedyś napisać (powiedzieć?), że mieć nadzieję to wcale nie oznacza wierzyć, że wszystko będzie w porządku, lecz wierzyć, że wszystko ma sens nawet wtedy, gdy w porządku nie jest.
N

Na przełomie lat, szczerze lub w kompulsywnym odruchu, życzymy sobie „wszystkiego dobrego”. Z wiekiem na regałach w mojej głowie coraz mniej jest miejsca na kolejne wspomnienia sytuacji, w których kogoś rozjechanego przez nagłe cierpienie: chorobę czy śmierć dziecka, zdradę małżonka, nagłe bankructwo, karmiłem tą właśnie mantrą: „wszystko będzie dobrze”. Przecież wiem, że może będzie, a może nie.

Co daje mi prawo, by postawić na końcu tej frazy kropkę, wykrzyknik, w miejsce pytajnika? „Nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni”. Jakkolwiek nie zalatywałoby to niektórym nieelegancką emanacją konfesyjności, taka przecież właśnie jest prawda: za każdym razem składając życzenia czy pocieszając, udzielamy kredytu, który wypłacić może i jedynym żyrantem może być Ktoś inny. Przynajmniej ja nie widzę dla siebie innej drogi: dobrze życząc,...

6250

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Albo przynajmniej tworzyć dobra, które - jak wiadomo - powstają w wyniku uczciwej pracy. A tymi dobrami możemy się podzielić z tymi, którzy pracować nie mogą lub nie chcą czyli z emigrantami.

Czy jest tak, ze nie pochwala pani uczciwej pracy ? A może ma pani coś przeciw tym. którzy chcą się owocami tej pracy dzielić ?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]