Reklama

Nasze prywatne bakterie

Nasze prywatne bakterie

09.10.2017
Czyta się kilka minut
5

5 października w czasopiśmie „Nature” opublikowane zostały (J. Lloyd-Price i in., „Strains, functions and dynamics...”) wyniki Human Microbiome Project II – największego dotychczas badania tzw. mikrobiomu ludzkiego, czyli zbiorowości mikroorganizmów zamieszkujących wszystkie zakątki ciała. Dziś wiemy już, że jest to bogaty ekosystem, pełniący szereg istotnych funkcji dla naszego organizmu, m.in. ochronne. Bakterie skórne, przykładowo, są w pewnym sensie przedłużeniem naszego układu odpornościowego. W artykule opisano zwłaszcza długofalowe zmiany mikrobiomu u poszczególnych osób. Okazuje się, że „nasze” bakterie reagują na nasze samopoczucie, dietę i stan zdrowia, a wyjście z choroby musi wiązać się z rekonstrukcją „zdrowego” składu populacji naszych mikroorganizmów. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]