Reklama

Nasz wiek

Nasz wiek

04.12.2017
Czyta się kilka minut
Jeśli w przyszłości ktoś będzie szukał skondensowanego i zamkniętego w celnych metaforach obrazu naszego czasu, mam dla niego radę: niech sięgnie do wierszy Ewy Lipskiej.
T

Tytuł taki niepoetycki? – dziwią się niektórzy. A przecież Ewa Lipska od dawna prowadzi grę ze współczesnymi technologiami, komputery i rzeczywistość wirtualna to także jej świat. Przyjaźń ze Stanisławem Lemem, który wiersze Lipskiej cenił niezwykle wysoko, nie była tu pewnie bez znaczenia. To gra czy może wojna podjazdowa – bo przecież nie chodzi o mitologizację postępu, który, jak w jednym z wierszy z nowego tomu, „Pędzi po trupach rebelii i rewolucji. / Ratuje i zabija. Stroiciele nauki / intonują wojny sojusze i cyrografy. / W jego domu zameldowani są / geniusz cudowne dziecko i morderca”.

„Tematem jej są lęki egzystencjalne, koszmar senny, choroby, szaleństwo. Tonacja – jest spokojna, rzeczowa, chwilami ironiczna. Styl – cechuje precyzja i siła” – pisał o poezji Lipskiej znakomity krytyk Jerzy Kwiatkowski po ukazaniu się „Drugiego zbioru wierszy” (1970). Tonacja i styl w...

2739

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]