Reklama

Nasz pasaż

Nasz pasaż

11.10.2015
Czyta się kilka minut
S

STWOSZ KONTRA MATEJKO
Zaczyna się pierwszy od 65 lat remont ołtarza Wita Stwosza. Przez sześć lat specjaliści będą demontować kolejne elementy, poddawać badaniom, czyścić i konserwować. Odwiedzający kościół Mariacki mogą wesprzeć dzieło odnowy cegiełką w wysokości od 10 do 100 zł; pierwszą wykupił kard. Stanisław Dziwisz. Prof. Ireneusz Płuska z Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki dzieli się dylematem z „Dziennikiem Polskim”: „Część polichromii przemalowywał Matejko. Może pod spodem są dobrze zachowane polichromie Wita Stwosza. Czy usuwać wtedy przemalowania Matejki?”.

LIST W ZŁOTEJ KULI
„Pragniemy parę słów przekazać potomności ku wiecznej chwale Wszechmogącego Boga w Trójcy Świętej Jedynego, ku czci Przeczystej Boga Rodzicy, Najświętszej Maryi Panny i Jej Oblubieńca Świętego Józefa, patrona tego kościoła, na dowód, że wiara święta w naszym narodzie polskim ani na chwilę nie stygła i acz gnębieni zwłaszcza pod panowaniem pruskiem i rosyjskiem nie przestaliśmy wierzyć, że »Jeszcze Polska nie zginęła i nie zginie«” – taki list odnaleźli alpiniści w złotej kuli, którą zdjęli ze szczytu kościoła św. Józefa na Podgórzu. Pergamin zostawili 29 maja 1908 r. budowniczy świątyni. Po zakończeniu konserwacji do kuli trafi nowa wiadomość.

DUMA OJCA
„Gazeta w Krakowie” przeprowadziła wywiad z Kazimierzem Kapustką, ojcem reprezentanta Polski Bartosza Kapustki z Cracovii. O synu mówi z umiarkowanym entuzjazmem: „pod względem fizycznym Bartek nadal wygląda słabo”, „generalnie jego występ [z Gibraltarem] był średni”, „z załatwianiem spraw to w jego przypadku różnie bywa. Z szukaniem mieszkania też mu wolno idzie”. Kazimierz Kapustka w młodości próbował sił jako piłkarz, ale zaczął za późno. „W innym wypadku pewnie też bym doszedł do ekstraklasy” – ocenia.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]