Ładowanie...
Najważniejsze pytanie
Te dwie litery tworzą monogram, symbol imienia Chrystusa. Niektórzy archeologowie wątpią jednak w chrześcijańskie pochodzenie mozaiki. Zdaniem krytyków pierwotnie był to obraz Apollina, schrystianizowany, gdy stara religia została wyparta przez nową. Ostrożniejsi ograniczają się jedynie do stwierdzenia: "Jeśli to jest Chrystus, to znaczy, że mamy do czynienia z jednym z najstarszych miejsc kultu chrześcijańskiego w Anglii". Chrześcijanie nie mają wątpliwości: to obraz Chrystusa, a miejsce było jednym z pierwszych kościołów Anglii.
Od dwóch tysięcy lat nieprzerwanie brzmi pytanie: "Kim jest Jezus?". Gdy stawiają je sobie ludzie jedynie zaintrygowani osobą Chrystusa, to brzmi wtedy niczym zwykły sondaż opinii publicznej. Gdy jednak pytanie jest postawione przez Tego, który sam jest przedmiotem zainteresowania, sprawa nabiera szczególnego znaczenia. Tym...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]