Reklama

Najstarsza herezja

Najstarsza herezja

13.10.2009
Czyta się kilka minut
Gdy wstępowałem do zakonu, rekolekcje dla kandydatów głosił nam, nieopierzonym aspirantom na awangardę Kościoła, ks. Bronisław Bozowski. Wychodząc od krytyki przysłowia "Kto ma księdza w rodzie, tego bieda nie ubodzie", jedną z konferencji poświęcił klerykalizmowi. Ks. Bronek miał wielki takt i wyczucie. Nigdy nie krytykował swoich kolegów po fachu publicznie. Sądzę, że powodowany roztropnością, nie chciał, by jego "antyklerykalne" wystąpienia stały się amunicją dla ówczesnych wrogów Kościoła. Niemniej bicz jego słowa nie pozostawiał cienia wątpliwości: droga ucznia Chrystusa nie polega na budowaniu sobie "domu spokojnej młodości".
"

"Kto by między wami chciał się stać wielkim, niech będzie sługą waszym", czytamy w Ewangelii. To nie jest prosty zapis katechezy o strukturach władzy w Kościele. Nie jest to też relacja z reakcji Jezusa na tępotę dwóch Apostołów szukających rekompensaty "spokojnego życia" za swój heroizm wkroczenia na nieznane ścieżki Królestwa Bożego. W pierwszych gminach chrześcijańskich musiało wydarzyć się coś, co spowodowało, że ewangeliści, szczególnie św. Marek, uznali za konieczne włączyć do swojego tekstu scenę, którą w zasadzie kompromitują liderów Kościoła. Można to nazwać najstarszą herezją Kościoła. To herezja triumfalizmu i władzy pojmowanej jako okazja do uzyskania nad kimś przewagi. W chwili, gdy Jezus mówi o swojej śmierci, dwaj Jego najbliżsi uczniowie proszą o przywileje władzy. Kompromitacja!

"Kto by między wami chciał się stać wielkim, niech będzie sługą...

2552

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]