Reklama

Ładowanie...

Ostatni taniec na placu Wolności

w cyklu STRONA ŚWIATA
03.02.2023
Czyta się kilka minut
Na dziesięć i pół roku więzienia skazani zostali młodzi narzeczeni za to, że zatańczyli na teherańskim placu Wolności i pokazali to w mediach społecznościowych.
Manifestacja Francuzek przeciwko łamaniu praw Iranek, październik 2022 r. Fot. STEFANO RELLANDINI / AFP / East News
D

Dwudziestojednoletnia Astiaż Hagigi i jej narzeczony, rok starszy Amir Mohammad Ahmadi, wybrali się jesienią na wieczorny spacer na plac Wolności, popularne miejsce spotkań na śródmieściach stołecznego Teheranu. Na filmie, który na początku listopada umieścili w internecie, młodzi śmieją się i trzymają się za ręce. Astiaż ma rozpuszczone, jasne, tlenione włosy, nie nosi hidżabu, będącego w rządzonej przez muzułmański kler republice obowiązkowym dla kobiet nakryciem głowy. W pewnej chwili, rozbawieni, zaczynają tańczyć (co w republice ajatollahów jest surowo zabronione). Astiaż zarzuca Amirowi ręce na szyję, a chłopak unosi ją do góry.

Pierwszego dnia listopada oboje zostali aresztowani w swoich domach przez policję. Irańskie władze twierdzą, że młodzi nie posłuchali wcześniejszych, wielokrotnych ostrzeżeń i nie tylko nie zdjęli swojego filmu z witryny, lecz Astiaż umieszczała...

12805

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/wojciech-jagielski-strona-swiata

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]