Reklama

Najdroższy chlewik Europy

Najdroższy chlewik Europy

07.01.2013
Czyta się kilka minut
W Kostkowicach na Podbeskidziu powstała klinika dla... świń. Czy nam się to podoba, czy nie, mamy z nimi wiele wspólnego.
N

Nie pomogła magia, magnetyzm, modlitwa ani hipnoza – bóle w klatce piersiowej nie ustawały. Najlepszy z lekarzy na dworze przypuszczał, że z sercem władcy jest coś nie w porządku. Nie potrafił mu jednak pomóc.

Współczesne badanie mumii Merenptaha rezonansem magnetycznym rozwiązało zagadkę złego samopoczucia: chorował na miażdżycę. Ten faraon, trzynasty syn Ramzesa II, wszedł do historii ludzkości jako pierwszy udokumentowany naukowo przypadek tej choroby.

Pomimo postępów, jakie dokonały się w naukach podstawowych i kardiologii, wciąż przyczyną połowy wszystkich zgonów w krajach ekonomicznie rozwiniętych są powikłania zakrzepowe miażdżycy, a co piąta śmierć spowodowana jest chorobą wieńcową.

POMOSTY I RUSZTOWANIA

Miażdżyca bywa chorobą rozsianą i dotyczy tętnic, przez które krew płynie do wszystkich narządów ludzkiego organizmu. W trakcie...

9522

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]