Reklama

Słowa jak leki

Słowa jak leki

07.08.2012
Czyta się kilka minut
Czy należy mówić chorym prawdę? I jaka to powinna być prawda? Gdzie leży granica między prawdą a dobrem chorego? To pytania, na które szuka odpowiedzi każdy lekarz.
Magdalena Burdzyńska, „Smutek”, 2010 r.
P

Ponad 20 tys. pacjentów: tylu spotkałem na swojej drodze lekarskiej. Ale tylko raz widziałem chorą na raka, która ze spokojem i racjonalnie przygotowywała się do śmierci. Byłem świadkiem wielu załamań psychicznych i kilku samobójstw. Zetknąłem się z ludźmi w zaawansowanym stadium raka. Przeszli przez piekło wątpliwości i rozpaczy, zanim podjęli świadomą walkę i wyzdrowieli. Ciągle mam szereg wątpliwości: jak postępować? Kiedy prawda jest nadzieją, a kiedy ją niweczy? – mówi prof. Bogusław Maciejewski, wybitny onkolog, szef gliwickiego Centrum Onkologii.

Amerykańskich kolegów profesora ustawa zobowiązuje, by poinformować pacjenta o stanie zdrowia i zbliżającej się śmierci. I tylko chory decyduje, czy o wszystkim ma się dowiedzieć rodzina. Chodzi tu także o ekonomię. Często dolar wyprzedza wrażliwość: bywa, że przed śmiercią chory chce się rozliczyć finansowo z rodziną.

W...

8432

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]