Reklama

Odbudowa człowieka

Odbudowa człowieka

28.05.2012
Czyta się kilka minut
Język wzięty z uda? Nos z ucha i przedramienia? To nie fantastyka naukowa, lecz pionierskie operacje prowadzone w Gliwicach.
Prof. Adam Maciejewski podczas przygotowań do operacji rekonstrukcji krtani, marzec 2011 r.
J

Jeśli Pan Bóg stworzył człowieka i dał mu dwie nogi, to na tych dwóch nogach powinien pójść do nieba” – ta prosta prawda była dla pani Eli bezdyskusyjna. Diagnoza toruńskich lekarzy – mięsak kości i amputacja w okolicy uda – brzmiała jak wyrok śmierci. Tak radykalny i jedyny pomysł na walkę z bardzo złośliwym nowotworem powtórzono w Centrum Onkologii w Warszawie. Nie zmieniło to jednak jej decyzji. „Taką mnie powołałeś na ten świat, taką mnie zabierzesz” – postanowiła.

Ale nie znaczyło to wcale, że poddała się wyrokowi. W sieci znalazła informacje o podobnym do swojego przypadku. W lipcu 2006 r. w Instytucie Onkologii w Gliwicach 21-letni pacjent przeszedł pierwszą w Europie i jedną z niewielu w świecie rekonstrukcję kości udowej. Mężczyzna chorował na to, co ona. Rak zaatakował kość i otaczające ją mięśnie. Do ratowania nogi wykorzystano kość strzałki z drugiej kończyny....

9472

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]