Reklama

Ładowanie...

Najczarniejszy poniedziałek

02.05.2018
Czyta się kilka minut
Dziesięciu dziennikarzy zginęło jednego dnia w zamachach bombowych i strzelaninach w Afganistanie. Poniedziałek był najczarniejszym dniem dla mediów od 2009 r., gdy na filipińskiej wyspie Mindanao porwano i zamordowano ponad 30 reporterów i fotografów.
Kabul, miejsce zamachu, 30 kwietnia 2018 r. / Fot. Massoud Hossaini / AP Photo / East News
Kabul, miejsce zamachu, 30 kwietnia 2018 r. / Fot. Massoud Hossaini / AP Photo / East News
P

Pierwsza bomba, o ósmej rano, czyli w porze największego tłoku na kabulskich ulicach, wybuchła w dzielnicy Szaszdarak, w śródmieściu, w pobliżu kwatery afgańskiego wywiadu (niedaleko znajduje się też ambasada USA, siedziba NATO i ministerstwo obrony). Zamachowcem był motocyklista-kamikadze. Do drugiej eksplozji w tym samym miejscu, jeszcze silniejszej, doszło pół godziny później, gdy na miejsce tragedii przybyli już lekarze i ratownicy, a także dziennikarze. Zamachowiec też udawał dziennikarza: miał na szyi aparat, a pilnującym porządku policjantom pokazał legitymację prasową. Wysadził się w powietrze, stojąc wśród fotografów i kamerzystów, których upatrzył sobie na cel.

Talibowie afgańscy, zwłaszcza ci, działający do niedawna w Pakistanie, często stosowali taktykę bliźniaczych zamachów. Po pierwszym ataku uderzali ponownie, gdy na ratunek poszkodowanym przybywały ekipy...

7965

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]