Wydaje się, że największym wyzwaniem dla początkujących osób autorskich jest debiut książkowy. Bardzo często prawdziwe trudności zaczynają się jednak dopiero wtedy, gdy pisarka lub pisarz po debiucie chce kontynuować przygodę z pisaniem. Nagroda Conrada to nie tylko 30 tysięcy złotych i statuetka, ale także kampania promocyjna, którą zapewniają Festiwal Conrada i instytucje partnerskie: Krakowskie Biuro Festiwalowe i „Tygodnik Powszechny”, oraz pobyt rezydencjalny Krakowie.
Dotychczas przyznaliśmy osiem nagród, które trafiły do znakomitych polskich pisarek. Niektóre z nich stale współpracują z Festiwalem Conrada i Krakowem Miastem Literatury UNESCO.
Zwracamy uwagę na nowe zjawiska literackie i nowe sposoby opowiadania o rzeczywistościach, w których żyjemy. Nagroda pozwala wznnacniać lokalne i ogólnopolskie środowisko literackie, otwiera drogę do współpracy między nagrodzonymi a instytucjami kulturalnymi i wydawniczymi. Do tego środowiska należy również festiwalowa publiczność, która jest dziewiątym jurorem. Jury wybiera najpierw dziesięć książek, spośród których wskazuje pięć nominacji. O ostatecznym werdykcie decydują po połowie głosy kapitucy (której członkinie i członkowie nie podejmują podobnych prac dla innych instytucji) oraz publiczności.
Nagroda Conrada była pierwszym polskim wyróżnieniem za debiut prozatorski. Z roku na rok jej znaczenie rośnie, a co najważniejsze – m.in. dzięki niej ukazuje się w Polsce coraz więcej debiutanckich książek.
Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada, Juror Nagrody Conrada
Głosowanie na najlepszy debiut prozatorski minionego roku potrwa od 2 października 2023 roku od godz. 12.00 do 27 października 2023 roku do godz. 23.59 na stronie www.conradfestival.pl.
Gala wręczenia Nagrody Conrada odbędzie się 29 października 2023 roku o godz. 20.00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków przy ul. Marii Konopnickiej 17.
Nominacje do Nagrody Conrada 2023
Paweł Kozioł, Wariant La Plata, KIT Stowarzyszenie Żywych Poetów
Mateusz Górniak, Trash Story, Wydawnictwo Ha!art
Krzysztof Umiński, Trzy tłumaczki, Wydawnictwo Marginesy
Urszula Honek, Białe noce, Wydawnictwo Czarne
Małgorzata Żarów, Zaklinanie węży w gorące wieczory, Wydawnictwo Czarne
Laureatki Nagrody Conrada

2015, Liliana Hermetz, Alicyjka, Nisza
2016, Żanna Słoniowska, Dom z witrażem, Znak Literanova
2017, Anna Cieplak, Ma być czysto, Wydawnictwo Krytyki Politycznej,
2018, Weronika Gogla, Po trochu, Książkowe klimaty
2019, Olga Hund, Psy ras drobnych, Korporacja Ha!art
2020, Dorota Kotas, Pustostany, Niebieska Studnia
2021, Elżbieta Łapczyńska, Bestiariusz nowohucki, Biuro Literackie
2022, Paulina Siegień, Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu, Wydawnictwo Czarne
Skład Kapituły Nagrody Conrada

Michał Paweł Markowski – Przewodniczący Kapituły, dyrektor artystyczny Festiwalu Conrada, krytyk literacki, eseista, tłumacz, publicysta.
Urszula Chwalba – Dyrektorka wykonawcza Festiwalu Conrada. Kuratorka programu Kraków Miasto Literatury UNESCO w Krakowskim Biurze Festiwalowym.
Julia Fiedorczuk – Pisarka, poetka, tłumaczka i wykładowczyni w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Grzegorz Jankowicz – Dyrektor programowy Festiwalu Conrada, filozof literatury, krytyk i tłumacz, doktor nauk humanistycznych.
Monika Ochędowska – Krytyczka literacka, publikuje na łamach „Dwutygodnika” i „Tygodnika Powszechnego”.
Olga Stanisławska – Dziennikarka, pisarka, autorka reportaży, studiowała literaturę angielską i amerykańską w Warszawie.
Joanna Szulborska-Łukaszewicz – Sekretarzyni Nagrody Conrada, wykładowczyni Uniwersytetu Jagiellońskiego, teatrolożka.
Błażej Warkocki – Profesor w Zakładzie Antropologii Literatury na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Z domu i do domu. Notatki o migracji
Organizatorzy Conrad Festival:
Miasto Kraków
KBF: instytucja kultury miasta Krakowa
Kraków, miasto literatury UNESCO
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Dofinansowanie:
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Partnerzy strategiczni:
Tygodnik Powszechny
Allegro