Reklama

Nacjonalista nie jest patriotą

Nacjonalista nie jest patriotą

02.07.2018
Czyta się kilka minut
W setną rocznicę odzyskania niepodległości życie Kościoła w Polsce zabarwiło się jeszcze bardziej niż zwykle tematyką narodową.
B

Biskupi, widząc, jak wzmożenie patriotyczne wpływa na pielgrzymowanie, wydali dokument w tej sprawie.

Tekst potępia „manifestowanie nienawiści względem grup politycznych”, do których dochodzi podczas pielgrzymek, szczególnie na Jasną Górę. „W przestrzeni świętej nie ma miejsca na symbole grup wzbudzających spory w społeczeństwie i doprowadzających do podziału wspólnoty Kościoła” – czytamy. Biskupi przypominają o tradycjach polskiego patriotyzmu, otwartego na różnorodność etniczną i kulturową. „Prawdziwy patriota (...) nie ulega agresji i instynktom nakazującym wykluczanie i stygmatyzowanie społeczne innych osób, różniących się światopoglądem, wiarą, pochodzeniem etnicznym czy odcieniem skóry. (…) Nacjonalista nie jest więc patriotą” – piszą.

To kolejne po dokumencie „Chrześcijański kształt patriotyzmu” z 2017 r. stanowisko Episkopatu jednoznacznie krytykujące postawy nacjonalistyczne. ©℗

Czytaj także: Jak nieść krzyż obok flagi

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz działu „Wiara”, z „Tygodnikiem Powszechnym” związany od 2007 roku. Specjalizuje się w tematach religijnych i historycznych. Studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim i...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Panie Redaktorze, Pana tekst przypomina coroczne sceny z Koncertu Noworocznego z Wiednia. Niby cały Świat brzydzi się faszyzmem i nazizmem, ale jak zaczynają na bis grać Marsz Radetzky'ego, to wszystkich "świerzbi tzw. rąsia". Proszę przyjrzeć się twarzom widowni. Proszę też kiedyś zabrać silny wzmacniacz na Jasną Górę i odtworzyć ten utwór pielgrzymom. Zbuduję nowy kościół przez noc, jeśli pielgrzymi (polscy) po minucie nie zaczną chodzić "dziarsko" ! Łączę uścisk (nie "wyprost") dłoni ! :)))
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]