Reklama

Na stulecie odzyskania niepodległości – Muzeum Historii Polski

Na stulecie odzyskania niepodległości – Muzeum Historii Polski

19.11.2013
Czyta się kilka minut
Marek Stremecki: W Polsce jest wiele muzeów historycznych. Powstają nowe, jak choćby Muzeum II Wojny Światowej. Potrzebne jest Muzeum Historii Polski?
Wizualizacja przyszłej siedziby Muzeum Historii Polski. Koncepcja architektoniczna Bohdana Paczowskiego
R

ROBERT KOSTRO: Po siedmiu latach funkcjonowania Muzeum jestem coraz bardziej przekonany, że tak. Istnieje wiele muzeów i instytucji, które pokazują jakieś elementy historii, jednak nie ma jednego miejsca, w którym wyrywkowa wiedza łączy się w całość. Gdzie można dzisiaj poznać nasze bogate tradycje parlamentarne? Gdzie poznać lepiej wspólną historię Polski i sąsiednich narodów, które kiedyś zamieszkiwały tę samą Rzeczpospolitą?
Polska nie ma tak wspaniałych kolekcji muzealnych jak Francja, Wielka Brytania czy Hiszpania. Jednak posiadamy fascynującą historię, która dotyczy nie tylko samej Polski, ale całej Europy Środkowo-Wschodniej, a w wielu momentach – jak bitwa pod Wiedniem i Bitwa Warszawska, II wojna światowa, działalność Jana Pawła II czy Solidarność – nasza historia stawała się ważna dla Europy i świata. Mamy długą i ciekawą historię parlamentaryzmu, fascynujący jest dorobek unii z Litwą i pokojowego współżycia narodów i wyznań w epoce nowożytnej.
Muzeum wykorzysta najnowocześniejsze rozwiązania wystawiennicze. Zorganizowane przez nas w wynajętych miejscach wystawy pokazują, w którym kierunku idzie nasze myślenie o wystawiennictwie. I chyba nie idzie nam to najgorzej, skoro za zeszłoroczną wystawę na temat wielokulturowości i wieloreligijności w I RP otrzymaliśmy największe wyróżnienie muzealne – nagrodę Sybillę.
Dlaczego przez tyle lat nie udało się stworzyć miejsca, w którym prezentowane byłyby stałe ekspozycje?
Mówiąc nieco żartobliwie, powstaliśmy albo rok za późno, albo rok za wcześnie.
Gdyby Muzeum powstało kilka, kilkanaście miesięcy wcześniej, udałoby nam się skorzystać ze środków finansowych poprzedniej tzw. perspektywy unijnej albo uzyskać gwarancje finansowe zasobnego wówczas budżetu państwa. Gdyby Muzeum powstało rok później, stałoby się być może priorytetową inwestycją nowego rządu i miałoby silniejsze wsparcie. Nie chciałbym tutaj za bardzo narzekać, bo politycy różnych partii uczynili dla Muzeum wiele, ale też mam poczucie, że można było dokonać więcej.
W 2009 r. rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs architektoniczny na gmach Muzeum, który stanie w Warszawie blisko Zamku Ujazdowskiego, nad Trasą Łazienkowską, według koncepcji Bohdana Paczowskiego. Mamy również za sobą rozstrzygnięty konkurs na plastyczny kształt wystawy stałej i opracowany scenariusz stworzony przez historyków i muzealników. Jednak w obecnej sytuacji budżetowej inwestycja, która ma być wizytówką Polski na stulecie niepodległości, musi uzyskać nie tylko życzliwość, ale również solidarne wsparcie rządu, prezydenta i całej klasy politycznej.
Jakie wyzwania wiążą się z budową obiektu? Skąd wziąć tak dużo pieniędzy?
Dotąd ministrowie kultury planowali sfinansowanie budowy ze środków europejskich.
Jednak może się to okazać trudniejsze, niż dotąd sądziliśmy. Nowa perspektywa unijna jest znacznie mniej korzystna, jeśli chodzi o możliwość wykorzystania środków do tworzenia nowych placówek kultury. Uważam jednak, że Muzeum jest zbyt ważnym przedsięwzięciem, żeby stało się zakładnikiem zewnętrznego finansowania.
Trzeba poważnie pomyśleć o opłaceniu jego budowy z budżetu.
Potrzebne są środki porównywalne do tych, które zainwestowane zostały przez państwo w kilka innych obiektów, jak choćby Muzeum Historii Żydów Polskich czy Muzeum II Wojny Światowej. Nie widzę powodu, dla którego Muzeum Historii Polski miałoby być w tej sprawie gorzej potraktowane.
Muzeum Historii Polski myśli już o 2018 r. i o setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości…
Wybudowanie muzeum opowiadającego o historii polskiego państwa i narodu byłoby zwieńczeniem jubileuszowej rocznicy odzyskania niepodległości. Dlatego przede wszystkim chciałbym, żeby budynek był gotowy w 2018 r. Zbieramy wiele przychylnych opinii na ten temat. Popierają nas wybitni historycy, naukowcy, ludzie kultury, zwykli obywatele. Odwiedzają licznie nasze wystawy, biorą udział w muzealnych imprezach. Podczas tegorocznego Święta Niepodległości – mimo wielu innych atrakcji tego dnia w całej Warszawie – w grze przestrzennej organizowanej przez MHP wzięło udział ponad 5 tys. ludzi. To oni opowiadają się za tym Muzeum.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]