Na stulecie odzyskania niepodległości – Muzeum Historii Polski

Marek Stremecki: W Polsce jest wiele muzeów historycznych. Powstają nowe, jak choćby Muzeum II Wojny Światowej. Potrzebne jest Muzeum Historii Polski?

19.11.2013

Czyta się kilka minut

Wizualizacja przyszłej siedziby Muzeum Historii Polski. Koncepcja architektoniczna Bohdana Paczowskiego /
Wizualizacja przyszłej siedziby Muzeum Historii Polski. Koncepcja architektoniczna Bohdana Paczowskiego /

ROBERT KOSTRO: Po siedmiu latach funkcjonowania Muzeum jestem coraz bardziej przekonany, że tak. Istnieje wiele muzeów i instytucji, które pokazują jakieś elementy historii, jednak nie ma jednego miejsca, w którym wyrywkowa wiedza łączy się w całość. Gdzie można dzisiaj poznać nasze bogate tradycje parlamentarne? Gdzie poznać lepiej wspólną historię Polski i sąsiednich narodów, które kiedyś zamieszkiwały tę samą Rzeczpospolitą?
Polska nie ma tak wspaniałych kolekcji muzealnych jak Francja, Wielka Brytania czy Hiszpania. Jednak posiadamy fascynującą historię, która dotyczy nie tylko samej Polski, ale całej Europy Środkowo-Wschodniej, a w wielu momentach – jak bitwa pod Wiedniem i Bitwa Warszawska, II wojna światowa, działalność Jana Pawła II czy Solidarność – nasza historia stawała się ważna dla Europy i świata. Mamy długą i ciekawą historię parlamentaryzmu, fascynujący jest dorobek unii z Litwą i pokojowego współżycia narodów i wyznań w epoce nowożytnej.
Muzeum wykorzysta najnowocześniejsze rozwiązania wystawiennicze. Zorganizowane przez nas w wynajętych miejscach wystawy pokazują, w którym kierunku idzie nasze myślenie o wystawiennictwie. I chyba nie idzie nam to najgorzej, skoro za zeszłoroczną wystawę na temat wielokulturowości i wieloreligijności w I RP otrzymaliśmy największe wyróżnienie muzealne – nagrodę Sybillę.
Dlaczego przez tyle lat nie udało się stworzyć miejsca, w którym prezentowane byłyby stałe ekspozycje?
Mówiąc nieco żartobliwie, powstaliśmy albo rok za późno, albo rok za wcześnie.
Gdyby Muzeum powstało kilka, kilkanaście miesięcy wcześniej, udałoby nam się skorzystać ze środków finansowych poprzedniej tzw. perspektywy unijnej albo uzyskać gwarancje finansowe zasobnego wówczas budżetu państwa. Gdyby Muzeum powstało rok później, stałoby się być może priorytetową inwestycją nowego rządu i miałoby silniejsze wsparcie. Nie chciałbym tutaj za bardzo narzekać, bo politycy różnych partii uczynili dla Muzeum wiele, ale też mam poczucie, że można było dokonać więcej.
W 2009 r. rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs architektoniczny na gmach Muzeum, który stanie w Warszawie blisko Zamku Ujazdowskiego, nad Trasą Łazienkowską, według koncepcji Bohdana Paczowskiego. Mamy również za sobą rozstrzygnięty konkurs na plastyczny kształt wystawy stałej i opracowany scenariusz stworzony przez historyków i muzealników. Jednak w obecnej sytuacji budżetowej inwestycja, która ma być wizytówką Polski na stulecie niepodległości, musi uzyskać nie tylko życzliwość, ale również solidarne wsparcie rządu, prezydenta i całej klasy politycznej.
Jakie wyzwania wiążą się z budową obiektu? Skąd wziąć tak dużo pieniędzy?
Dotąd ministrowie kultury planowali sfinansowanie budowy ze środków europejskich.
Jednak może się to okazać trudniejsze, niż dotąd sądziliśmy. Nowa perspektywa unijna jest znacznie mniej korzystna, jeśli chodzi o możliwość wykorzystania środków do tworzenia nowych placówek kultury. Uważam jednak, że Muzeum jest zbyt ważnym przedsięwzięciem, żeby stało się zakładnikiem zewnętrznego finansowania.
Trzeba poważnie pomyśleć o opłaceniu jego budowy z budżetu.
Potrzebne są środki porównywalne do tych, które zainwestowane zostały przez państwo w kilka innych obiektów, jak choćby Muzeum Historii Żydów Polskich czy Muzeum II Wojny Światowej. Nie widzę powodu, dla którego Muzeum Historii Polski miałoby być w tej sprawie gorzej potraktowane.
Muzeum Historii Polski myśli już o 2018 r. i o setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości…
Wybudowanie muzeum opowiadającego o historii polskiego państwa i narodu byłoby zwieńczeniem jubileuszowej rocznicy odzyskania niepodległości. Dlatego przede wszystkim chciałbym, żeby budynek był gotowy w 2018 r. Zbieramy wiele przychylnych opinii na ten temat. Popierają nas wybitni historycy, naukowcy, ludzie kultury, zwykli obywatele. Odwiedzają licznie nasze wystawy, biorą udział w muzealnych imprezach. Podczas tegorocznego Święta Niepodległości – mimo wielu innych atrakcji tego dnia w całej Warszawie – w grze przestrzennej organizowanej przez MHP wzięło udział ponad 5 tys. ludzi. To oni opowiadają się za tym Muzeum.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru TP 47/2013

Artykuł pochodzi z dodatku „Anamneses: '89 – korzenie wolności