Reklama

Na spazmy i wapory lekarstwo

Na spazmy i wapory lekarstwo

15.11.2011
Czyta się kilka minut
U swych początków była kawa przyczyną ostrych sporów. Miała być źródłem mocy i trzeźwości, albo znów wywoływać bezpłodność. Jej rola wahała się pomiędzy lekiem a trucizną.
N

Na stole kawa i kawa. Pierwsza, w ulubionym ekspresie, zrobiła się jeszcze, zanim zacząłem pisać. Druga to książka, "Kawa" Božidara Jezernika. Leży tu, i znów mam ochotę labidzić nad ziemią naszą, bo ani kawy nie wydaje, ale to akurat jest w normie, na to się skarżyć nie mogę, ani takich Jezerników, antropologów i etnologów, którzy zechcieliby zejść na ziemię, żeby przez chwilę posłuchać szumu kawy w ekspresie, żeby się przypatrzeć, jak ludzie jedzą i piją; i znów jestem w tej dziedzinie na obce książki zdany.

Nie napisaliśmy, my, naród, żadnej monografii artykułów spożywczych, nie zainteresowała antropologów naszych kulturowa historia wódki ani buraka. A przecież monografii takich pełne są biblioteki innych krajów: książek czasem dobrych, lecz dla nas średnio ciekawych, jak choćby monografia ketchupu, dla mnie to nie jest pozycja porywająca, bo ketchup jest...

19187

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]