Reklama

Na śmierć królowej

Na śmierć królowej

29.06.2010
Czyta się kilka minut
Królowa bez kraju - jak to ładnie, choć niesłusznie ujęła jej przyjaciółka Annette Innsdorf w obszernym pośmiertnym wspomnieniu o Elżbiecie Czyżewskiej w "New York Timesie".
"

"Bez kraju", ale nie bez miasta. Ela była jedną z królowych Nowego Jorku - to wiedział i widział każdy, kto ­kiedykolwiek spotkał Elę w dole Manhattanu (gdzie byłem jej sąsiadem w latach 80.) spacerującą nocą w szpilkach, kapeluszu i rękawiczkach. Smycz jej czarnej suczki w jednej dłoni, a srebrna papierośnica z nigdy niegasnącym papierosem w drugiej. Jak przystało na damę, Ela zawsze nosiła ze sobą własną małą popielniczkę, aby nie śmiecić w naszej brudnej dzielnicy.

Ela była zarazem dzieckiem Domu Dziecka, podrzutkiem, jak jej czarna kulawa suczka (wściekle mądra) - o wiele za inteligentna na monarchinię, cała "zbudowana z ran", ale jakimś cudem bez cienia ksenofobii i najgorszych uprzedzeń polskich, poza pogardą dla własnego zdrowia. Piła, paliła - ideowo przeciwna gimnastyce, poza nocnymi spacerami. Była dobra dla małych, słabych zwierząt i bezdomnych,...

2809

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]