Reklama

Na skróty

Na skróty

04.04.2004
Czyta się kilka minut
W Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się imponująca rozmachem (sześć dni, blisko 80 wystąpień) międzynarodowa konferencja “Witold Gombrowicz - nasz współczesny". Wśród uczestników byli Rita Gombrowicz i Alejandro Russovich oraz plejada badaczy, m.in. Maria Delaperriere, Małgorzata Dziewulska, Francesco Cataluccio, Stefan Chwin, Jerzy Jarzębski, Allen Kuharski i Leonard Neuger. “Absolut pojawia się tam, gdzie nie ma religii - tak brzmi najbardziej obrazoburcza teza Gombrowicza - mówił Michał Paweł Markowski. - Teza ta zakłada, że człowiek zbliża się do boskości (a więc nieludzkości) nie tam, gdzie celebruje, nie tam, gdzie wywyższa się ponad innych (wtedy bowiem nadal pozostaje w relacji wobec innych), ale tam, gdzie odmawia uczestnictwa w świecie, gdzie wycofuje się poza jakiekolwiek relacje, a więc także poza jakąkolwiek zrozumiałość. Fryderyk [bohater “Pornografii"] wkracza w Absolut nie jako Anty-Chryst, ale jako Nikt, jako ten, kto odmawia odniesienia do innych i przez to osiąga najwyższy pułap wolności, która jest czystą potencjalnością i która, jako taka, równa się nicości. Czysty byt i czysta nicość nie różnią się tutaj niczym, albowiem w obu przypadkach nie dają się zrozumieć".
  • Konferencji towarzyszyła wystawa w Galerii ZPAP Sukiennice, zatytułowana “Sonorité visuelle. Maria Jaremianka, Witold Gombrowicz, Józef Jarema" (Józef Jarema, brat Marii, również malarz, po II wojnie pozostał na emigracji i w latach 60. był sąsiadem Gombrowicza na południu Francji).
  • W ramach 8. Festiwalu Ludwiga van Beethovena (31 marca - 9 kwietnia) w Warszawie odbędzie się 17 koncertów kameralnych i symfonicznych, z udziałem tak znanych solistów, jak skrzypek Gidon Kremer i pianista Barry Douglas. Szczegóły: .
  • Rozpoczął się Rok Polski na Ukrainie. W jego ramach zostaną zaprezentowane m.in. tłumaczenia “Kosmosu" Witolda Gombrowicza, “Abecadła" Miłosza, książek Hłaski, Tokarczuk i Vargi, wystawy: “W stronę Schulza" oraz “Zanurzenie" (m.in. prace Nowosielskiego i Tarasewicza), przegląd filmów Andrzeja Wajdy.
  • Z okazji...
7221

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]