Reklama

Idzie młodość

Idzie młodość

02.12.2019
Czyta się kilka minut
Połączył ich nie tylko bunt wobec systemu nauczania. Nie mniej ważny był sprzeciw wobec sytuacji społecznej i politycznej.
Leopold Lewicki, Kobieta z dzieckiem, 1930-35 / fot. MATEUSZ SZCZYPIŃSKI / PRACOWNIA FOTOGRAFICZNA MNK
P

Pierwsza Grupa Krakowska, stworzona przez studentów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w większości dwudziestoparolatków, działała zaledwie kilka lat.

Los z wieloma jej członkami obszedł się okrutnie. Stanisław Osostowicz zginął podczas oblężenia Warszawy we wrześniu 1939 r. Mojżesz Schwanenfeld prawdopodobnie został zamordowany w getcie lwowskim w 1942 r. Jonasz Stern, tam też osadzony, przeżył rozstrzelanie, wydostał się spod sterty ciał. Do końca życia odwoływał się w swej twórczości do Zagłady. Henryk Wiciński zmarł na gruźlicę w 1943 r. w szpitalu w Krakowie. Franciszek Jaźwiecki, więzień m.in. Auschwitz i Gross-Rosen, schorowany zmarł w 1946 r. Sasza Blonder zginął w wypadku we Francji trzy lata później.

Istotna część dorobku członków Grupy została zniszczona podczas wojny. A jednak stała się jedną z wielkich legend polskiej sztuki.

KRAKÓW...

13016

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]