Ładowanie...
Na skróty
- Cytat pochodzi z artykułu Emmanuela Lévinasa “Kilka myśli o filozofii hitleryzmu", w którym (już w 1934 roku) diagnozował on niebezpieczeństwo ideologii faszystowskiej i wskazywał, że europejska filozofia i kultura nie jest przygotowana, by przeciwstawić się złu. Szkic ten otwiera najnowszy, podwójny numer “Literatury na Świecie" (2004, nr 1-2), poświęcony relacjom między sztuką i Holocaustem. Nad moralnym niebezpieczeństwem, związanym z zapisywaniem doświadczenia radykalnego zła zastanawia się amerykański filozof Berel Lang, o napięciu między relacją świadka a fikcją w literaturze “holocaustowej" pisze Cynthia Ozick, o artystycznej “zabawie w Holocaust" - Ernst van Alphen, o filozoficznych i artystycznych próbach zacierania wyjątkowości faszystowskiej zbrodni - historyk literatury Lawrence L. Langer. To tylko kilka wybranych artykułów spośród niezwykle bogatej zawartości...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]