Reklama

Na manowce marsz

Na manowce marsz

04.09.2007
Czyta się kilka minut
Szkolnictwo wojskowe nie ma szczęścia. Nie dość, że jest najbardziej zapóźnioną w transformacji częścią sił zbrojnych, to jeszcze nie może doczekać się rozsądnych reform. Jeśli lansowana poprzednio idea ściśle wojskowego Uniwersytetu Obrony Narodowej była jedną skrajnością, to obecne pomysły są drugą. Reformatorskie plany w MON błąkają się od ściany do ściany. W zasadzie jedynym merytorycznie "ambitnym" celem jest w niej zrezygnowanie z wymagania, aby każdy oficer miał ukończone wyższe studia na poziomie magisterskim. Oficerowie młodsi na stanowiskach dowódczych - sól dowódczej kadry wojska - mieliby nie mieć takiego wykształcenia. To pójście pod prąd coraz większych wymagań jakościowych wobec kadry, jakie rodzi nowe środowisko bezpieczeństwa.
I

Inne błędne założenie to podważenie zasadności sensu rekrutowania dużej, nawet przeważającej, części kadry oficerskiej spośród absolwentów wyższych studiów cywilnych - po przeszkoleniu ich na studium oficerskim w szkołach wojskowych. Rzekomo nie nadają się. Zgłaszają się same "słabiaki". To pobieżna i nieprawdziwa diagnoza. Jeśli chcemy, aby zgłaszali się najlepsi, należy im złożyć konkurencyjną ofertę. Służba w wojsku musi się opłacać. Wtedy do wojska będą trafiać najlepsi. Nadzieja, że można to osiągnąć poprzez kształcenie młodych ludzi od początku i przez cały czas, "w kamaszach", nie ma podstaw. W społeczeństwie demokratycznym i wolnorynkowym także po zakończeniu studiów wojskowych najlepsi absolwenci, jeśli ich się odpowiednio nie zmotywuje, będą uciekać na konkurencyjny rynek cywilny. Razem nimi uchodzić też z wojska będą wszystkie nakłady budżetowe, jakie ponosi się...

1477

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]